Jak rozpoznać prawdziwy skład ubrania?
Jak rozpoznać prawdziwy skład ubrania?

Ostatnio urząd ochrony konkurencji i konsumentów wydał wyrok na firmy, które oszukiwały na metkach ze składem. Jak nauczyć się samemu rozpoznawać skład ubrania?

 

JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ?

Aby nie paść ofiarą nieuczciwych producentów najlepiej aby w miarę możliwości samemu weryfikować z jakiego materiału jest kupowana odzież. Oczywiście jest to niezwykle trudne, ponieważ technologia jaką stosuje się do wyrobów sztucznych materiałów jest coraz bardziej zaawansowana, jednak jest kilka wskazówek, które ułatwią Ci poznanie co to za materiał.

 

JAK ROZPOZNAĆ WEŁNĘ?

  • PUNKTOWE MECHACENIE SIĘ
    W przeciwieństwie do akrylu wełna mechaci się punktowo, a nie całościowo. Zmechacenia są znacznie większe niż w przypadku sztucznych materiałów i punktowe, pojawiają się w szczególności w newralgicznych miejscach takich jak pachy, biust, brzuch, boki tułowia oraz wewnętrzna strona rękawów.
  • DUŻA ABSORBCJA WODY
    Mokra wełna ze względu na swoje naturalne, zwierzęce pochodzenie ma specyficzny zapach. W dodatku absorbuje wodę i jest znacznie cięższa niż akryl czy poliester, po którym woda wręcz spływa.
  • WAGA I PODATNOŚĆ NA ZAGNIECENIA
    Swetry z akrylu są lżejsze, bardziej miękkie niż te wełniane i mniej podatne na zagniecenia.

 

JAK ROZPOZNAĆ JEDWAB?

  • PODATNOŚĆ NA GNIECENIE SIĘ
    Jedwabne rzeczy bardzo łatwo ulegają gnieceniu się, podczas gdy sztuczne materiały jak poliester nie mną się praktycznie wcale. W tym celu najlepiej przeprowadzić test podatności. TEST: zgnieć skrawek materiału i obserwuj rezultaty
  • NIEZWYKŁA DELIKATNOŚĆ I LEKKOŚĆ.
    Jeśli mamy wrażenie, że ubranie jest lekkie jak mgiełka to jest duże prawdopodobieństwo, że jest to jedwab. Jeśli rzecz jest mała można wykonać prosty test. TEST: podrzuć rzecz do góry i obserwuj jak będzie opadać. Jeśli powoli, przy czym będzie zachowywać się jak spadochron możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z jedwabiem.
  • SPRĘŻYSTOŚĆ
    Jedwab jest bardziej sprężysty niż poliester, ma też tendencję do kurczenia się. Różnica jest subtelna, jednak zauważalna. Poliester jest bardzo odporny i nawet „nie drgnie”.

 

REAKCJA KSANTOPROTEINOWA – CZYLI SKUTECZNY SPOSÓB NA ODRÓŻNIENIE JEDWABIU I WEŁNY OD SZTUCZYCH ZAMIENNIKÓW

Sposób ten polega na nałożeniu 2-3 kropel stężonego kwasu azotowego (V) na niewidoczny skrawek materiału z uwagi na to, że proces jest nieodwracalny. Ta tkanina, która zmieni pod wpływem kwasu zabarwienie na żółte będzie naturalnym materiałem - jedwabiem lub wełną. Sztuczne materiały jak poliester czy akryl nie zżółkną.

Wełna i jedwab są tkaninami białkowymi, które nie są odporne na działanie zasad.

 

PRÓBA OGNIA

Krawcowe i kupcy stosują również próbę ognia czyli podpalają nitki i obserwują jak te będą się spalać. Jest to bardzo skuteczna metoda w przypadku tkanin, jednak problematyczna do wykonania na ubraniach. Trzeba mieć wprawione oko aby w kila sekund dobrze zidentyfikować rodzaj spalania się nitki i nie zniszczyć odzieży.

 

CZYTAJ UWAŻNIE METKI

Producenci nie tylko oszukują nas składem ubrań, ale też próbują zmylić nasz wzrok. W tym celu stosują podstępne nazwy, na pierwszy rzut oka łudząco przypominające te naturalne składy.

Kaszmirlike - nazwa włókien akrylowych imitujących kaszmir

Anilana - rodzaj syntetycznych włókien akrylowych imitujących wełnę

Elana - nazwa handlowa syntetycznych włókien poliestrowych

Torlen - niestety, nie jest to odmiana lnu, a poliestru czyli włókno syntetyczne

Orlon - nazwa handlowa rodzaju syntetycznego włókna akrylowego

Silktouch - syntetyczne włókno poliestrowe imitujące jedwab

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl